joulu 062015
 

Itsenäisyysmaraton juostiin su 6.12.2015 Kuopiossa, Väinölänniemen – Haapaniemen rantareitillä.

Tässä Ilpon ja Markun kuvasatoa (114 kuvaa) tapahtumasta:

Itsenäisyysmaraton 2015

Tulokset:

Puolimaraton	Kuntosarja	

1.  Luukka Jarkko                 Pielaveden Sampo                 1.35,54
2.  Immonen Hannu                 Pöljä Run                        1.40,55
3.  Kyllönen Kalle                Pöljä Run                        1.40,56
4.  Loimas Sami                   Kuopio                           1.42,21
5.  Kumlin Timo                   Rauhalahti Road Runners          1.42,51
6.  Kolari Jani                   Kangasniemi                      1.45,04
7.  Semi Martti                   Leppävirran Urheilijat           1.47,01
8.  Luukka Suvi                   Pielavesi                        1.47,07
9.  Tarvus Paavo                  Kuopio                           1.48,05
10. Peltonen Jani                 Kuopio                           1.48,13
11. Niiranen Mika                 Iisalmi                          1.48,57
12. Parviainen Juha               Ronin Kyokushin                  1.49,02
13. Karhumaa Maarit               Kontiolahti                      1.53,19
14. Greipel Leonie                Hannover                         1.54,43
15. Pelkonen Markku               Kannonkoski                      1.54,53
16. Vänttinen Tuuli               Savonlinna                       1.57,05
17. Pirttijärvi Hannu             VRU                              2.00,00
18. Tyrmi Tomi                    Lappeenranta                     2.00,21
19. Matilainen Mikko              Tampere                          2.00,30
20. Norrman Mika                                                   2.01,50
21. Karttunen Mika                Maaninka                         2.02,04
22. Blomqvist Melinda             KPK 24/7                         2.03,01
23. Ahonen Talvikki               Joensuu                          2.04,32
24. Kekäläinen Päivi              Kuopio                           2.05,37
25. Palokangas Santtu             Plutonium Dragon Tampere         2.06,04
26. Ikola Jouko                   Häjyt                            2.06,29
27. Järn Veli-Matti               Helsinki                         2.10,00
28. Kauttonen Johanna             Siilinjärvi                      2.10,44
29. Tolonen Veijo                 Rauhalahti Road Runners          2.14,45
30. Argillander Maili             Kuopio                           2.15,41
31. Turunen Juha                  Kuopio                           2.21,18
32. Oranen Hannele                Hippoksen Maratonkerho           2.22,12
33. Hynynen Sami                  Kuopio                           2.25,56
34. Nissinen Tomi                 Kuopio                           2.25,56
35. Matero Anneli                 Arctic Marathon Club             2.27,21
36. Neulamaa Suvi                 Kuopion Reipas                   2.30,59
37. Koivistoinen Mirja            Kuopio                           2.36,20
    Hartikainen Anni              Rauhalahti Road Runners              DNF
    Kurki Jukka-Pekka             Toivala                              DNS


Puolimaraton	Miehet 40	

1.  Lehtonen Matti                Vaajakosken Kuohu                1.22,58
2.  Huotari Mika                  Keiteleen Kunto                  1.24,39
3.  Huttunen Tomi                 Korven Honka                     1.29,25
4.  Haikonen Tero                 Jyväskylä                        1.29,55
5.  Myyryläinen Seppo             Jyväskylä                        1.30,19
6.  Kinnunen Ari                  Savonlinna                       1.34,33
7.  Rönkkö Pekka                  Vieremän Koitto                  1.36,04
8.  Rytkönen Eero                 Vieremän Koitto                  1.41,27
9.  Hyttinen Juha                 Kuopio                           1.43,25
10. Kuronen Olli                  McMuighee / RRR                  1.46,06
11. Kakkonen Jussi                Polvijärven Vauhti               1.47,05
12. Småros Christian              Kvevlax Idrottsvänner            1.50,58
13. Pulkkinen Erkki               Kuhmo                            1.55,09
14. Sihvola Roope                 Silmäasema                       1.55,11
15. Turunen Tero                  Kuopio                           1.58,43
16. Antikainen Petri              KPK 24/7                         1.59,21
17. Heinilä Aleksi                Turvalan ZSKA                    1.59,30
18. Blomberg Jan                  KPO Crew                         2.00,00


Puolimaraton	Miehet 50	

1.  Patrakka Jukka                Rauhalahti Road Runners          1.23,47
2.  Eronen Pentti                 Juuan Jänne                      1.28,33
3.  Halonen Heikki                Juuan Jänne                      1.29,40
4.  Manninen Ossi                 Mäntylahden Veto                 1.30,31
5.  Pentikäinen Petri             Hippoksen Maratonkerho           1.30,53
6.  Pelkonen Toivo                Polvijärven vauhti               1.34,16
7.  Sikanen Arto                  Karttulan Urheilijat             1.35,29
8.  Hyttinen Eino                 Juuan Jänne                      1.36,09
9.  Kärkkäinen Juhani             Polvijärven Vauhti               1.36,26
10. Vehviläinen Mauno             Laukaan Urheilijat               1.38,14
11. Lilja Petteri                 Kuopio                           1.41,42
12. Strandman Eero                Kuopio                           1.46,30
13. Haring Jari                   Rauhalahti Road Runners          1.49,23
14. Valta Juha                    Rauhalahti Road Runners          1.49,23
15. Sinkko Ari                    TakomoJengi                      1.53,28
16. Haukka Matti                  Parikkalan Urheilijat            1.57,54


Puolimaraton	Miehet 60	

1.  Komulainen Risto              Leppävirran Urheilijat           1.31,54
2.  Myyry Pertti                  Polvijärven Vauhti               1.37,50
3.  Koponen Harri                 Kuvansi                          1.49,01
4.  Pirinen Reijo                 Metsäkone Pirinen OY             2.02,07
5.  Nousiainen Markku             KeUi                             2.47,27
    Virmalainen Pentti            Vaajakosken Kuohu                    DNF


Puolimaraton	Miehet 65	

1.  Paukkonen Markku              Leppävirran Urheilijat           1.27,47
2.  Penttinen Toivo               Joensuun Kataja                  1.37,26
3.  Isola Tenho                   Rauhalahti Road runners          1.55,57
4.  Hämäläinen Pentti             Levi                             1.56,10
5.  Siltanen Matti                Rauhalahti Road Runners          1.57,30
6.  Montela Kalevi                Rahola Team                      2.05,27


Puolimaraton	Miehet yleinen	

1.  Kärkiö Arttu                  Keiteleen Kunto                  1.14,27
2.  Liplap Veljo                  Iisalmi                          1.20,45
3.  Lehtola Timo                  Kuopio                           1.26,28
4.  Huttunen Matti                Korven Honka                     1.28,52
5.  Laitinen Kimmo                Jyväskylä                        1.33,47
6.  Ylisassi Aapo                 Oulu                             1.35,50
7.  Ylisassi Henry                Kajaanin Kuohu                   1.36,10
8.  Salonen Timo                  Toholammin urheilijat            1.36,48
9.  Vehmas Hannu-Pekka            Siilinjärven  Ponnistus          1.36,56
10. Kröger Janne                  Savon peili- ja lasihiomo oy     1.39,12
11. Pärnänen Arto                 Kuopio                           1.39,49
12. Autio Ossi                    Kuopio                           1.42,45
13. Sinkko Miitri                 TakomoJengi                      1.53,18
14. Savolainen Juha               Vieremä                          1.54,21
15. Mänttäri Mikko                Hippoksen Maratonkerho           1.58,04
16. Suksi Simo                    Kuopio                           2.04,19


Puolimaraton	Naiset 40	

1.  Huusko Heidi                  Kuopio                           1.40,50
2.  Nuutinen Tiina                Siilis                           1.47,13
3.  Pasanen Paula                 Hippoksen Maratonkerho           1.53,30
4.  Kovalainen Nina               KaUs Triathlon                   1.55,10
5.  Piiparinen Kirsi              Joroisten Urheilijat             2.02,56
6.  Pyykki-Kainulainen Pilvi      Jyväskylä                        2.03,23
7.  Parkkonen Outi                Tuusula                          2.03,29
8.  Malkki Greta                  Leppävirran Urheilijat           2.05,57
9.  Koponen Mirkka                Rauhalahti Road Runners          2.07,45
10. Pekkarinen Satu               Viitasaaren viesti               2.08,16


Puolimaraton	Naiset 50	

1.  Salmistola Eija               Kannonkoski                      1.55,14
2.  Mykkänen Elina                Kuopion Reipas                   1.56,56
3.  Rönkkö Maire                  Rauhalahti Road Runners          1.59,37
4.  Räsänen Marjatta              Rauhalahti Road Runners          2.06,44
5.  Voutilainen Tytti             Mikkelin Kilpa-Veikot            2.12,39
6.  Bröcker Laila                 Kerava                           2.18,51
7.  Haukka Sirpa                  Parikkalan Urheilijat            2.19,11
8.  Salo Heli                     Kalajoki                         2.19,40
9.  Ahola Seija                   Suonenjoki                       2.37,10
10. Korhonen Merja                Kuopio                           2.42,49
11. Marin Maija                   Oulu                             2.43,51
    Ropponen Sirpa                Hippoksen Maratonkerho               DNS
    Marttila Leena                Nurmes                               DNS


Puolimaraton	Naiset yleinen	

1.  Alhonen Tiina                 Vaajakosken Kuohu                1.29,30
2.  Kähkönen Satu                 Siilinjärven  Ponnistus          1.33,55
3.  Hartikainen Eija              Mikkelin Kilpa-Veikot            1.34,07
4.  Kuosmanen Sari                Kuopion Reipas                   1.42,29
5.  Korhonen Elisa                Sotkamo                          1.43,28
6.  Korhonen Rosa-liina           Sotkamo                          1.43,32
7.  Savikkomaa Sanna              Kuopio                           1.43,45
8.  Sedergren Aino                Suonenjoki                       1.45,13
9.  Laitinen Ida                  Pieksämäki                       1.46,08
10. Akgun Niina                   Vaajakosken Kuohu                1.47,45
11. Sihvola Heli                  Simpanrannan sissit              1.53,25
12. Riikonen Salla                Jämsänkosken Ilves               1.54,59
13. Niemi Taru                    Kuopio                           1.55,20
14. Kortesmaa Katja               Jämsä                            1.56,53
15. Lappalainen Heidi             KaUs Triathlon                   2.03,55
16. Leinonen Anu                  Rauhalahti Road Runners          2.06,11
17. Kurki Eveliina                Siilinjärvi                      2.11,29
18. Lemmettylä Arja               Triathlon Team Aqua Terra        2.11,29
19. Kuisma Johanna                Kuopio                           2.12,13
20. Ollikainen Krista             Suonenjoki                       2.13,21
21. Väätäinen Simone              Suonenjoki                       2.15,16
22. Hirvonen Marella              Suonenjoki                       2.15,16
23. Kolehmainen Sanna             Siilinjärvi                      2.16,01
24. Koivula Päivi                 Kuopio                           2.27,04
    Korhonen Johanna Karoliina    Joensuu                              DNS
    Laitinen Saija                Jyväskylä                            DNS


Minimaraton 	Tytöt 13	

1.  Sonninen Liinu                Kuopion Reipas                   0.29,17


Minimaraton	Kilpailun ulkopuolella 10.54km	

1.  Nyyssönen Jasmin              Jyväskylän kenttä-urheilijat     0.49,09
2.  Määttä Liisa                  Kuopion Reipas                   1.16,27
    Hänninen Sara                 Kuopion Reipas                       DNS
    Hirvonen Mikko                Kuopion Reipas                       DNS
    Määttä Liisa                  Kuopion Reipas                       DNS
    Partanen Anna-Marika          Kuopion Reipas                       DNS


Minimaraton	Pojat 13	

1.  Vanhanen Elias                Kuopion Reipas                   0.25,52
2.  Liemula Richard               Kuopion Reipas                   0.25,58


Minimaraton	Tytöt 17	

1.  Virransola Siiri              KHC-Ringette                     0.50,27
2.  Mokkila Kaisa                 Kuopio                           1.08,02
    Nyyssönen Sanni               Suonenjoki                           DNS


Maraton	Kuntosarja	

1.  Pekkanen Sakari               Hotelli Jahtihovi                3.19,59
2.  Turunen Heikki                Kuopio                           3.35,00
3.  Heimonen Mikko                Kutu                             3.35,53
4.  Vornanen Alpo                 Kiuruveden Urheilijat            3.49,27
5.  Hukkanen Tarja                Vieremä                          3.59,13
6.  Nykänen Elke                  KPK 24/7                         4.07,33
7.  Ollikainen Sami               Karhupuisto Running Club         4.21,24
8.  Nieminen Esa                  Järvenpää                        4.25,39
9.  Savolainen Niina              Rauhalahti Road Runners          4.25,59
10. Peltonen Pertti               Jyväskylä                        4.28,18
11. Palkispää Jaakko              Joroisten Sporttiklubi           4.43,33
12. Melanen Kari                  Slavian squat team Reijola       4.43,33
13. Rinta-Halkola Juhani          Kups-99                          4.47,27
14. Jousmäki Johanna              Muurame                          4.49,44
15. Lappalainen Väinö             Iisalmen Visa                    4.50,01
16. Jansa Kati                    Kuopio                           4.58,44
17. Chavan Subodh                 Accenture                        5.08,09
18. Puhakka Jyrki                 Jyväskylä                        5.24,36
    Keinänen Martti               Kuopio                               DNS


Maraton	Miehet 40	

1.  Hyttinen Petri                Rauhalahti Road Runners          3.00,33
2.  Kuusela Teuvo                 Kemi                             3.14,50
3.  Mähönen Tero                  Hippoksen maraton kerho          3.15,26
4.  Niemi Janne                   Kangasala                        3.23,16
5.  Näätänen Vesa                 Lapin Lennosto                   3.24,57
6.  Väisänen Antti                Sotkamo                          3.37,36
7.  Fagernäs Hans                 FMR Teerijärvi                   3.40,06
8.  Korkalainen Pauli             Rauhalahti Road Runners          4.12,47
9.  Puurunen Jorma                Pudasjärven Urheilijat           4.21,02
10. Rajala Juha                   Niemisjärvi                      4.56,48
    Warsa-Ritaranta Jarno         Helsingin Tarmo                      DNS


Maraton	Miehet 50	

1.  Turunen Jari                  NunnaUuni Oy                     3.43,01
2.  Välipirtti Vesa               Kempeleen Maratonklubi           3.47,23
3.  Pennanen Kari                 Alko                             4.32,52
    Sahlman Heikki                Hippoksen Maratonkerho               DNS


Maraton	Miehet 55	

1.  Tuominen Ilkka                Hippoksen Maratonkerho           3.24,10
2.  Liimatainen Osmo              Jyväskylä                        3.27,12
3.  Kuosmanen Hannu               Mäntylahden Veto                 3.30,16
4.  Kuja-Lipasti Olavi            Häjyt                            3.32,33
5.  Laatikainen Jouko             Kalevine Siipi-Veikot            3.43,54
    veid seppo                    Laukaan Urheilijat                   DNS


Maraton	Miehet 60	

1.  Hast Markus                   Keminmaa                         3.34,52
2.  Kärkkäinen Jorma              Iisalmen Visa                    3.36,10
3.  Hepokangas Edvin              Oulu                             4.13,40
4.  Niemelä Juha                  Endurance                        4.35,04


Maraton	Miehet yleinen	

1.  Vuori Sami                    Kuopio                           3.16,52
2.  Saloranta Tuomo               Hippoksen Maratonkerho           3.26,38
3.  Lemmetty Tero                 Karttulan Urheilijat             4.01,54
    Simutkin Vasily               Tobo                                 DNS


Maraton	Naiset 40	

1.  Hukari Sirpa                  Hippoksen Maratonkerho           3.32,02
2.  Martiskainen Tuula            Ultrajuoksuseura Sisu            3.42,32
3.  Mikkonen Netta                Kuopio                           3.54,21
4.  Sipola Mari                   Kemi                             4.16,55
5.  Pajuniemi Elina               KPK 24/7                         4.39,05


Maraton	Naiset 50	

1.  Hiltunen Lilja                AMC Rovaniemi                    4.59,23


Maraton	Naiset yleinen	

1.  Kiljunen Anne                 Hippoksen Maratonkerho           3.33,20
2.  Yamakawa Machiko              Kuopio                           3.44,30
3.  Körkkö Minna                  Arctic Marathon Club             4.30,56
4.  Räsänen Linda                 Helsinki                         4.43,40
5.  Kiviranta Anni                Maan ystävät ry                  4.53,44