OSMON SUPERHÖLKKÄ MARATON - PIEKSÄMÄKI 6.10.2013

 

 

OSMON KYMPPI (10.5km)                                 

Sija      Nimi                                       Seura                                      Tulos                            

 

Miehet Kymppi (10.5km)                             

1          Marko Partanen                      Keuruun kisailijat                   00:36:01

2          Samu Nerg                             Jyväskylän Kenttäurheilijat    00:37:32

3          Lauri-Aleksi Laitinen             Maavesi                                  00:39:48

4          Keijo Pulkkinen                     Pieksämäki                             00:40:01

5          Ari Kuvaja                             -                                              00:42:12

6          Kari Köninki                          Pieksämäki                             00:42:49

7          Sami Sabour                           Jyväskylä                                00:44:27

8          Pasi Kovanen                         Pieksämäki                             00:55:07

9          Janne Poikselkä                      -                                              00:56:21

10        Juuso Sutinen Varkaus           -                                              00:59:24

 

Miehet 19 Kymppi (10.5km)                                                

1          Aku Heiskanen                      Jäppilän Urheilijat                  00:41:09

2          Samuli Kovanen                     JKU                                        00:46:31

                         

Miehet 15 Kymppi (10.5km)                                                            

1          Juuso Lampinen                     Mikkelin kilpaveikot              00:45:45

2          Touko Rauhala                       Pieksämäki                             00:52:26

3          Jimi Roos                               Mikkelin kilpaveikot              00:57:54

 

Naiset Kymppi (10.5km)                                                    

1          Suvi Miettinen                       Turun urheiluliitto                  00:37:47

2          Satu Soivanen Mikkelin         Kilpa-Veikot                           00:43:09

3          Kirsti Ilomäki                         Valkeakosken haka                 00:43:14

4          Pauliina Pietikäinen                Kontiolahti                             00:43:15

5          Taru Laitinen                          Savonlinnan riento                 00:46:39

6          Greta Malkki                          Lepu                                       00:51:32

7          Kaisuleena Leppänen             Mikkelin Soutajat                   00:52:04

8          Mariia Toivakka                     Leppävirta                              01:00:12

9          Elina Virtanen                        Nyrölän Naseva                     01:02:40

10        Sara Hernando                       Barcelona                               01:04:27

 

Naiset 15 Kymppi (10.5km)                                                 

1          Elsa Heinikainen                    Mikkelin kilpaveikot              00:47:28

2          Elina Nieminen                      Suolahden Urho                     00:48:35

3          Rosa-Maria Hämäläinen         Suolahden Urho                     00:48:39

4          Senni Virransola                     KHC-ringette, Kuopio           00:50:48

5          Siiri Virransola                       KHC-ringette, Kuopio           00:55:15

6          Emma Maaranen                    PiVe                                        01:03:48

 

 

Hölkkä Miehet (10.5km)                                                      

1          Jouko Laitinen                       Maavesi                                  00:45:14

2          Toni Heiskanen                      Jäppilä                                    00:51:29

3          Jari Rauhala                            Pieksämäki                             00:52:45

4          Tapio Virransola                     KHC-ringette, Kuopio           00:55:16

5          Sami Hänninen                       Las Warkaus                           00:55:37

6          Pekka Hiltunen                      Imatra                                     00:57:18

7          Pekka Kosunen                      Pieksämäki                             01:05:35

8          Kimmo Saikkonen                 Kuntokonnat                          01:06:54

9          Jarmo Eskelinen                     -                                              01:08:46

10        Kaino Kalervo Kähkönen      Pieksämäki                             01:09:09

11        Juha Korhonen                       Pieksämäen tsemppi               01:11:48

             

Hölkkä Naiset (10.5km)                                            

1          Merja Valkonen                      Kommin Kummit ry               00:51:07

2          Laura  Flöjt-Leinonen            -                                              00:54:58

3          Aija Puranen                          Kotalahti                                01:01:00

4          Anni-Kaisu Untila                  Imatra                                     01:01:10

5          Mirkka Hänninen                   Varkaus                                  01:03:29

6          Sari Essayah                           Lapinlahden Veto                   01:04:26

7          Anita Hyttinen                       KUNTOKONNA                  01:06:13

8          Mari Poikselkä                       Kunnon Reippailijat               01:06:56

9          Mari Räsänen                         Joroisten Sporttiklubi             01:09:06

10        Piia Heiskanen                       Pieksämäki                             01:09:09

11        Hanna Remes                         Pieksämäki                             01:09:10

12        Hanna Östman                       Varkauden Maratonkoulu      01:09:29

13        Korhonen Paula                     Pieksämäen Tsemppi              01:11:47

14        Anna Mari Venäläinen           Oma kamp. (Kirkon ulk.apu) 01:18:36

 

 

OSMON PUOLIKAS (21 km)       

Sija      Nimi                                       Seura                                      Tulos

 

Miehet puolimaraton                                                

1          Kimmo Randelin                    Iisalmen Visa                          01:09:09

2          Teemu  Toivanen                    Leppävirran Viri                     01:09:54

3          Antti Nisonen                        Mikkelin kilpaveikot              01:16:58

4          Tero Korhonen                       Mikkelin kilpaveikot              01:19:40

5          Jussi Pietikäinen                     Kontiolahti                             01:22:44

6          Jukka Turunen                        Laukaa                                    01:25:58

7          Pasi Hynninen                        Rantasalmen urheilijat            01:27:41

8          Kaarel Pilsikov                       Mikkeli                                   01:29:27

9          Tuomas Virtanen                    Nyrölän Naseva                     01:31:19

10        Jarkko Pakarinen                    Joroisten Sporttiklubi             01:32:12

11        Anttonen Kimmo                   KUTU Triathlon                     01:33:45

12        Kari Anttonen                        FIRMA                                  01:34:22

13        Jani Vaheristo                         KoVa                                      01:34:58

14        Ville Pätynen                          Stamina TC                            01:37:28

15        Teemu Putkonen                    Turku                                      01:39:40

16        Antti Puupponen                    Laukaa                                    01:45:40

17        Timo Laamanen                      Mikkeli                                   01:45:42

18        Kimmo Kuronen                    Kuopio                                   01:52:07

19        Paavo Holopainen                  -                                              02:03:23

20        Henri Laitinen                        Kuopio                                   02:08:45

21        Mika Norrman                        Leppävirta                              02:16:57

 

Miehet 40 puolimaraton                                                                           

1          Matti Lehtonen                      Vaajakosken Kuohu               01:18:15

2          Jukka Eskelinen                     Laukaa                                    01:26:13

3          Vesa Hotokka                         Team Jumi Mikkeli                 01:31:16

4          Seppo Puttonen                      JKU                                        01:32:56

5          Eero Ruotsalainen                  -                                              01:36:34

6          Jari Heikkinen                        Tieto-Jarkka Oy                      01:37:40

7          Jukka Pulkkinen                     Rauhalahti Road Runners      01:39:25

8          Tero Haikonen                        Maanrakennus Tourunen Oy  01:41:15

9          Sami Jokiniemi                       Pieksämäki                             01:41:32

10        Vesa Lehtonen                       Vaajakosken Kuohu               01:44:00

11        Sami Kontturi                        Varkaus                                  01:48:06

12        Jukka Heikkilä                       Suolahti                                  02:17:03

 

Miehet 50 puolimaraton                                                      

1          Ossi Manninen                       Mäntylahden Veto                 01:27:08

2          Toivo Pelkonen                      Polvijärven vauhti                  01:28:02

3          Vesa Lehto                             Pieksämäki                             01:29:09

4          Timo Dyster                           Mikkelin soutajat                   01:30:39

5          Markku Lappi                        Rantasalmi                             01:30:48

6          Vesa Virtanen                         Nyrölän Naseva                     01:37:04

7          Eero Karhula                          Mikkeli                                   01:39:30

8          Jouni Tervashonka                  Kangasniemi                          01:45:22

9          Aki Kutvonen                        Kuvansin Kuohu                    01:48:50

10        Tarmo Kinnunen                    Suolahden urheilijat               01:50:37

11        Reijo Saavalainen                   Otava                                     01:58:07

                         

Miehet 60 puolimaraton                                                       

1          Markku Paukkonen                Leppävirran urheilijat             01:25:55

2          Pertti Tuomainen                    Leppävirran urheilijat             01:31:09

3          Pekka Sikanen                        Leppävirta                              01:33:23

4          Raimo Simonainen                 Juvan urheilijat                       01:41:50

5          Pentti Virmalainen                 Vaajakosken Kuohu               01:42:29

6          Tuomo Vester                         -                                              01:58:06

7          Kalervo Saastamoinen           Mikkeli                                   02:04:05

 

Miehet 70 puolimaraton                                                       

1          Niilo  Korhonen                     -                                              02:08:34

 

Hölkkä Miehet puolimaraton                                              

1          Ossi Sippu                              KUNTOKONNAT                01:35:33

2          Antti Turunen                         Rajan Urheilijat                      01:44:09

3          Pauli Saksanen                       Mikkeli                                   01:44:52

4          Risto Jäppinen                        Hanhasalmen Hanka              01:51:14

5          Janne Tepponen                      Kuntokonnat                          01:52:08

6          Olli-Matti Vanhatapio            Sammakonreisi Racing Team 01:55:47

7          Timo Mouhu                           Mäntyharju                             01:58:02

8          Juha Pekka Kovanen              -                                              02:00:07

9          Olli Olanterä   Helsinki          -                                              02:04:37

10        Ilidio Flores                            Suolahden Urho                     02:22:49

11        Olli Suonne                            -                                              04:11:23

                                     

Naiset puolimaraton                                                                                 

1          Eveliina Randelin                   -                                              01:19:05

2          Eija Hartikainen                     Mikkelin Kilpa-veikot            01:29:34

3          Tarja Masalin                          Keuruun Kisailijat                  01:32:17

4          Eriikka Koivisto                     Pieksämäki                             01:36:09

5          Marika Suvanen                     Turku                                      01:39:15

6          Anniina Väisänen                   Varkaus                                  01:40:41

7          Niina Valtonen                       Siilinjärvi                                01:45:43

8          Alma Rikkinen                       Mikkelin kilpaveikot              01:51:26

9          Kati Puomilahti                      Kuopio                                   01:52:04

10        Nora Salo                               Kuopio                                   01:52:11

11        Tuija Pakarinen                       Siilinjärvi                                01:52:11

12        Anna-Mari Paldanius             Kuopio                                   01:55:46

13        Elina Niinimaa                       Kuopio                                   01:55:47

14        Ritva Seppä                            Pieksämäki                             01:56:54

15        Minna Peltonen                      Mikkeli                                   02:01:28

16        Aino Bäckman                       Joensuu                                  02:13:38

 

Naiset 40 puolimaraton                                            

1          Päivi Juopperi                         Mikkeli                                   01:39:32

2          Sari Matilainen                       Joroisten Sporttiklubi             01:49:39

3          Teija Junninen-Jylhä               Rauhalahti Road Runners      01:51:14

4          Kirsi Vänttinen                      Leppävirran Urheilijat            01:51:55

5          Johanna Lamminaho              Vuorelan Kunto                     02:00:07

6          Tuula Paavilainen                   Mikkeli                                   02:11:34

7          Satu Heikkilä                         Suolahti                                  02:27:26

 

Naiset 50 puolimaraton                                                        

1          Riitta  Korhonen                    Karttulan urheilijat                 01:46:03

2          Marja-Liisa Hyötyläinen        Leppävirran urheilijat             01:59:54

3          Päivi Koponen                       Kutemajärvi                           02:08:34

 

Hölkkä Naiset puolimaraton                                                           

1          Anu Moilanen                        Laukaa                                    01:57:09

2          Sirpa Malinen                         Joutsa                                     01:57:49

3          Tuula Saksanen                      Mikkeli                                   01:59:56

4          Anne Tossavainen                  Savonlinnan hiihtoseura         02:00:11

5          Sirpa Laitinen                         Hankasalmi                            02:02:27

6          Arja Korhonen                       Vuorelan kunto                      02:04:23

7          Titta Kettukangas                   Juoksuaikaiset                        02:05:00

8          Leena Huupponen                  Team Squeezy Finland           02:08:03

9          Tiina Torvela                           -                                              02:12:18

10        Milla Vilkman Kuopio            -                                              02:16:44

11        Maija Marin                            Oulu                                       02:16:57

 

 

OSMON MARATON (42 km)                                            

Sija      Nimi                                       Seura                                      Tulos

 

Miehet maraton                                                         

1          Jorma Svenn                           Kuopion Soutajat                   02:46:25

2          Antti Jääskeläinen                  Pieksämäen lukio                   02:48:05

3          Niko Kilpeläinen                    Mikkelin Snooker Club          03:09:18

4          Petri Partti                              ESSHP                                   03:41:26

5          Juuso Lehtivarjo                     Kuopio                                   03:51:38

6          Kalevi Saukkonen                  Varsinaissuomen veteraaniu.  06:15:08

                                     

Miehet 40 maraton                                                    

1          Jouni Miettinen                      Kuntokonnat                          03:04:25

2          Jukka Hannuniemi                 Automyynti M.Kontio           03:22:05

3          Veli-Pekka Ronkainen            Siilinjärvi / Toivala                 03:33:08

4          Aki Vilen                                Mikkeli                                   03:52:42           

                                    

Miehet 45 maraton                                                    

1          Simo Turunen                         MikkKV                                 02:53:57

2          Kimmo Pulkkinen                  Mikkeli                                   03:05:41

3          Viaeeslav Smelepen               Pietari, Russia                        03:09:08

4          Seppo Eronen                         Toivola                                   03:25:09

5          Timo Tollola                           Häjyt / Saarijärvi                    03:25:33

6          Juha Valta                               Rauhalahti Road Runners      03:25:42

7          Pekka Rönkkö                        Vieremän koitto                     03:48:39

8          Mika Pärepalo                        Suonenjoki                             04:11:47

                         

Miehet 50 maraton                                                    

1          Hannu Kuosmanen                Mäntylahden veto                  03:20:34

2          Kai Kräkin                             Varkaus                                  03:23:45

3          Seppo Veid                             Lauku                                     03:24:00

4          Jari Tiimo                                -                                              04:25:18

5          Jouni Karjalainen                   Nurmes                                   03:43:58

6          Pasi Manninen                        Konneveden urheilijat            04:03:50

                         

Miehet 55 maraton                                                    

1          Erkki Flöjt                              Kainuun Kunto-Ässät            03:53:28

2          Veijo Karhunen                      Terässiilit                                03:54:43

3          Alpo Vornanen                       Mäntylahden Veto                 04:21:24

                                     

Miehet 60 maraton                                                    

1          Pentti Hämäläinen                  Leppävirran Viri                     03:42:21

2          Toivonen Harri                       Häjyt                                      04:06:53

3          Heikki Koskinen                    Lappeenranta                         04:26:49

4          Erkki Hiironen                       -                                              05:05:40

                         

Miehet 65 maraton                                                    

1          Tenho Isola                             Rauhalahti Road Runners      03:50:17

2          Hannu Kosonen                     Kerimäen Kuntoilijat             03:57:37

3          Lasse Lappalainen                  -                                              05:27:35

 

Miehet 70 maraton                                                    

1          Risto Hassinen                       Joensuun Kataja                     03:52:49

2          Pentti Koskela                        AMC                                      05:22:40

 

Hölkkä Miehet maraton                                                       

1          Simo Kiiskinen                       Selkien Sisu                            03:11:56

2          Martti Keinänen                     Kuopio                                   04:39:18

3          Maxi Kapanen                        Savonlinna                             03:52:11

4          Erkki Tanskanen                     Mikkelin soutajat                   03:58:55

5          Timo Heikkinen                      -                                              04:29:04

6          Simo Savolainen                    Kuopio                                   05:40:39

7          Keijo Kokkonen                     -                                              05:59:57

 

Naiset maraton                                              

1          Niina Savolainen                    Rauhalahti Road Runners      03:47:59

2          Mira Makkonen                      Liperin taimi                           03:58:44

             

Naiset 40 maraton                                                     

1          Heli Lehtinen                         Finish Maraton Runners         03:28:22

2          Marita Harju                           Jyväskylä                                03:37:18

3          Tuula Martiskainen                 Polvijärven Vauhti                  03:44:02

4          Elke Nykänen                        Varkaus                                  03:56:45

5          Kirsi Piiparinen                      Leppävirran Urheilijat            04:06:29

6          Arja Liinamaa                        Medita Communication Oy   04:20:55

 

Naiset 50 maraton                                                  

1          Ritva Viljakainen                   Esshp/Syke/Mikkeli               03:49:44

2          Tuuli Olanterä                        Helsinki                                  04:07:05

3          Tytti Voutilainen                    Mikkeli                                   04:43:22

                                    

Hölkkä Naiset maraton                                                        

1          Sanna Rantalainen                 -                                              03:54:12

2          Virpi Jyry                               Helsinki                                  03:56:34

                         

                                    

OSMON MINIHÖLKKÄ (n. 1-3 km)                  

Sija      Nimi                                       Seura                                      Tulos

 

Tytöt 7 (1 kierros)    

1          Siiri Leinonen                         -                                              4,51

2          Rianna Pilsikov                      -                                              8,39

                                  

Tytöt 9 (1 kierros)

1          Aino-Maria Tossavainen        Savonlinnan Riento                4,20

2          Noora Leinonen                     -                                              4,47

                                  

Tytöt 11 (2 kierrosta)                      

1          Eevi-Inkeri Tossavainen         Savonlinnan Riento                8,13

2          Veera Leinonen                      -                                              9,55

                                  

Tytöt 13 (3 kierrosta)          

1          Anniina Kuvaja                      Varkaus                                  11,37

2          Aada Niskala                         -                                              11,42

                                  

Pojat 9 (1 kierros)

1          Arttu Kuvaja                          Varkaus                                  4,44

                                  

Pojat 13 (3 kierrosta)                      

1          Lauri Tossavainen                  Savonlinnan Riento                11,49